Print

Obilježavanje 3. decembra - Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom

Koordinacioni odbor udruženja osoba sa invaliditetom Kantona Sarajevo je  3. decembra 2024.godine  organizovao svečani prijem u povodu obilježavanja 3.decembra - Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom.

Prijem je organizovan u Hotelu Holiday. Osim svečanog prijema organizovan je i okrugli sto:

"Pristupačnost u gradskom saobraćaju za osobe s invaliditetom" u saradnji sa Caritasom BiH.

Međunarodni dan osoba s invaliditetom ove godine ima za temu „Jačanje liderstva osoba s invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost". Ova tema prepoznaje važnu ulogu koju osobe s invaliditetom igraju u stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg društva za sve ističući važnost učešća osoba s invaliditetom u procesima donošenja odluka koje utiču na njihove živote.

 

Ovogodišnja tema oslikava trenutni međunarodni politički kontekst, uključujući Pakt za budućnost i predstojeći Svjetski samit za društveni razvoj 2025. godine. Također naglašava važnost ubrzanja napora za ostvarivanje ciljeva Agende 2030. Fokus je na isticanju ključne uloge liderstva osoba s invaliditetom u ovim procesima, kako na globalnom tako i na lokalnom nivou.

 

Ovogodišnjem prijemu su prisustvovali: predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom  i drugih nevladinih organizacija, predstavnici Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH, predstavnici Federalnog  ministarstva za rad i socijalnu politiku, predstavnici Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom F BiH,  predstavnici kantonalnih ministarstava , ministrica za rad i socijalnu politiku Enda Pavić Pečenković i ministrica za visoko obrazovanje Adna Mesihović, predstavnici općina, načelnik općine Stari Grad Irfan Čengić sa saradnicima, zastupnice u Skupštini Kantona Sarajevo,   predstavnici javnih ustanova sa državnog, federalnog i kantonalnog nivoa ,  te predstavnici  medija. Ukupno oko 100 učesnika.

Fikret Zuko ispred Koordinacionog odbora udruženja osoba sa invaliditetom Kantona Sarajevo, u svojstvu domaćina, pozdravio je prisutne i zahvalio im na dolasku. U svojim obraćanju  govorio je o stepenu implementacije Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, Preporukama koje je država BiH dobila od UN Komiteta za prava osoba sa invaliditetom, Agendi održivog razvoja 2030, federalnoj Strategiji i implementaciji Akcionog plana sa posebnim fokusom na položaj osoba sa invaliditetom u Kantonu Sarajevo i kvalitetnom  inkluzivnom obrazovanju. Posebno je naglasio potrebu građenja partnerskih odnosa sa institucijama vlasti, nužnosti jačanja kapaciteta osoba sa invaliditetom i njihovih organizacija, te  ulozi  koje bi trebale imati institucije vlasti na svim nivoima.


O radu Koordinacionog odbora , sa naglaskom na protekle tri godine, prezentaciju je pripremio Almir Šahmanija. Ova prezentacija je pobudila veliko interesovanje prisutnih.

Ispred Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH prisutnima se obratila Amela Hasić.

Prisutnima se ispred organizacija MyRight obratila Binasa Goralija.

Ispred Federalnog ministarstva rada i socijalne politike prisutnima se obratio pomoćnik ministra Dobrica Jonjić, koji je govorio o planovima ovog Ministarstva kada su u pitanju osobe sa invaliditetom i njihova udruženja.

U ime Caritasa BiH obratio se Zlatko Malić.

O inkluzivnom obrazovanju i drugim temama važnim za osobe sa invaliditetom govorila je Adna Mesihović ministrica za visoko obrazovanje u Kantonu Sarajevo.

O zapošljavanju osoba sa invaliditetom i radu Fonda za profesionalnu rehabilitaciju F BiH govorila je uposlenica Fonda Sabina Zubčević.

Prisutnima se obratila i zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo Admela Hodžić, koja je govorila o važnosti suradnje sa organizacijama osoba sa invaliditetom, o inicijativama koje je podnijela kao zastupnica  i spremnosti da ovu suradnju nastavi.

Svi govornici su detaljno govorili o radu njihovih institucija i planovima za naredni period. Pokazali su veliko interesovanje za probleme osoba s invaliditetom i namjeru da se problemi riješavaju u partnerskim odnosima.

Pozvali su KOO KS i udruženja da budu aktivnija u predlaganju riješenja od interesa za OSI.

U neformalnom dijelu prijema prisutni su međusobno razgovarali o mogućim aktivnostima koje treba provoditi da bi se unaprijedio položaj OSI u Kantonu Sarajevo.

Po završetku formalnog dijela prijema organizovan je zajednički ručak i druženje.

Prijem je organizovan u kongresnoj dvorani.

Sva udruženja su organizovala posebne štandove, na kojima su prezentirali svoj rad.

Za ovu priliku je korišten i poseban video zid koji je bio veoma interesantan učesnicima, što se vidi iz fotografija podijeljenih na društvenim mrežama.

Tehnički organizator ovog obilježavanja bilo je Udruženje slijepih Kantona Sarajevo,