Print

Održan okrugli sto na temu „Pristupačnost u gradskom saobraćaju za osobe s invaliditetom“

Povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, u hotelu Holiday u Sarajevu, u organizaciji Koordinacionog odbora udruženja osoba s invaliditetom Kantona Sarajevo, održan je okrugli sto na temu „Pristupačnost u gradskom saobraćaju za osobe s invaliditetom".

 

Tokom događaja razgovaralo se o važnosti pristupačnosti kao temeljnog prava i preduvjeta za inkluziju. Poseban fokus stavljen je na odredbe Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, s osvrtom na komentare UN Komiteta. Nakon toga je uslijedila prezentacija o pristupačnosti gradskog saobraćaja koja je prikazala trenutno stanje gradskog saobraćaja u Kantonu Sarajevo, uključujući primjere koji oslikavaju kako izgleda pristupačan, a kako nepristupačan javni prevoz, koju je pripremio i prezentovao aktivista u pokretu osoba sa invaliditetom Samir Krivić.

 

Predstavnici ministarstava i kompanija za prevoz govorili su o postojećim inicijativama i planovima za poboljšanje. Događaj je potaknuo konstruktivan dijalog među sudionicima, uz zaključak da je nužno zajedničko djelovanje kako bi se omogućio ravnopravan pristup gradskom saobraćaju svim građanima, posebno osobama s invaliditetom.

 

Na okruglom stolu su usvojeni zaključci i preporuke kako slijedi:

  1. U toku je nabavka autobusa, tramvaja i trolejbusa itd. Treba kod nadležnih institucija insistirati da se u buduće nabavljanju vozila koja su pristupačna za OSI, niskopodna ili sa odgovarajućom rampom;

 

  1. U toku je rekonstrukcija ulica i trotoara. Treba insistirati da se vodi računa o pristupačnosti, posebno treba zahtijevati da se vodi računa o tramvajskim i trolejbuskim stajalištima, kako bi bila pristupačna za OSI;

 

 

  1. Ministarstvo za saobraćaj, u okviru rekonstrukcije semafora postavlja semafore na kojima je ugrađen uređaj za zvuk. Građani su do sada iz raznih razloga uništavali uređaje što smatramo neprihvatljivim.

 

Potrebno je provesti odgovarajuću kampanju kako bi se građanima objasnio značaj zvučnih semafora za kretanje slijepih osoba;

 

  1. U novim tramvajima, trolejbusima i autobusima postoji mogućnost zvučne najave stanica, ali ih vozači često isključuju, uz objašnjenje da im je to dosadno slušati.

Potrebno je provesti određenu kampanju na medijima, ali i sa prevozničkim kompanijama i vozačima, o važnosti najave stanica, ne samo za slijepe osobe nego i za građane, a naročito turiste;

 

 

  1. Istaknut je problem zloupotrebe kartice za parkiranje na mjesta za OSI od strane gradjana, koji nemaju pravo na karticu ili je kartica već istekla.

Potrebno je tražiti od policiskih uprava da detaljnije i redovnije kontrolišu vozila koja su parkirana na mjesta koja su označena za parkiranje vozila sa znakom pristupačnosti;

 

  1. Opšte je poznato da saobraćaj u mirovanju često predstavlja problem za kretanje za OSI, naročito kad su automobili parkirani na trotoarima, kosim ravnima i taktilnim vodilicama za slijepe.

 

Dogovoreno je da se od policijskih uprava traži dosljednija primjena propisa koji regulišu parkiranje. U tom smislu očekuje se da sva udruženja učlanjena u KOOKS vrše odgovarajući monitoring i policijskim upravama prijavljuju nepravilno parkirana vozila, naročito kad otežavaju kretanje OSI.

Pri organizovanju edukacija u udruženjima treba tražiti od članova da i sami učestvuju u ovim aktivnostima.

 

 

  1. U Uredbi o organizaciji parkiranja, javnim parking površinama, parking zonama, izgradnji novih parkinga i organizaciji jedinstvenog sistema naplate parkiranja (Službene novine Kantona Sarajevo: broj:34/23), u članu 19 predviđeno je da udruženja OSI mogu imati svoja parking mjesta, ali uz adekvatnu naknadu, što nije prihvatiljivo za organizacije OSI, jer se radi o organizacijama koje pružaju podršku osobama s invaliditetom, namaju sredstava za plaćanje parking mjesta, a ukoliko parkiraju auto dalje od sjedišta udruženja imaju problem sa dolaskom do prostorija udruženja.

 

Potrebno je pokrenuti inicijativu za izmjenu člana 19 Uredbe, kako bi se stvorile pretpostavke da se udruženjima omogući korištenje bar jednog parking mjesta u blizini sjedišta udruženja, bez naknade.

 

 

Ove aktivnosti realizirane su u okviru projekta DISC, kojeg provodi Caritas Bosne i Hercegovine s partnerima, financira Evropska unija u Bosni i Hercegovini, a sufinanciraju Federalno ministarstvo rada i socijalne politikei Slovenska karitas.